Drugi festiwalowy weekend - tylko w internecie

Pierwszy weekend października jest tradycyjnie drugim weekendem Festiwalu Muzyki Oratoryjnej „Musica Sacromontana” na podgostyńskiej Świętej Górze. Nie inaczej będzie w tym roku. Z uwagi na wynikające z pandemii obostrzenia, obydwa koncerty będą do wysłuchania i obejrzenia wyłącznie w internecie.
Sobotniemu koncertowi (3 października, początek o godz. 19.30) nadano tytuł „Nuty wielkiego pasterza”. Taki tytuł nosi też program autorski Krzysztofa Trebuni-Tutki. To muzyczne wspomnienie św. Jana Pawła II, w 100. rocznicę jego urodzin. Program zawiera między innymi elementy nawiązujące do pielgrzymek polskiego papieża do ojczyzny i jego wizyt na Podhalu, autorskie utwory z płyty pt. „Podniesienie”, zadedykowanej Ojcu Świętemu, a także ulubione przez Papieża melodie góralskie. Wystąpi oczywiście góralska rodzina Trebunie-Tutki. W drugiej części sobotniego koncertu poznański zespół wokalny „Affabre Concinui” wykona utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta, Aloysa Kothego, Oskara Kamińskiego,  Marka Raczyńskiego i Jana Szopińskiego.
„Ars Divina – piękno muzyki religijnej” – to tytuł niedzielnego (4 października, początek o godz. 18.30) koncertu. Wirtuoz organów – prof. Julian Gembalski zagra na zrekonstruowanym pod własnym nadzorem i według jego koncepcji świętogórskim instrumencie utwory Jana Křtitela Vaňhala, Ferdinanda Gaspara Bertoniego,  Wolfganga Amadeusza Mozarta, a także własną „Fantazję na temat »Litanii« Józefa Zeidlera”. Tego dnia wystąpi także Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod dyrekcją Anny Szostak. Przy akompaniamencie saksofonisty Pawła Gusnara i organisty Tomasza Orlowa śpiewacy wykonają utwór Jamesa Whitbourna oraz dwie pieśni maryjne Henryka Mikołaja Góreckiego. Na zakończenie, w wykonaniu wszystkich artystów, zabrzmią wybrane fragmenty utworu „Magnificat” Pawła Łukaszewskiego na saksofon sopranowy, chór mieszany i organy.
Z uwagi na fakt, że od soboty 3 października powiat gostyński należeć będzie do "czerwonej strefy", organizatorzy – Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri w Gostyniu i Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera – poinformowali, że koncerty można będzie oglądać i słuchać wyłącznie w interneciena stronie internetowej SMMŚ. oraz na facebookowym profilu SMMŚ.
Dodajmy, że samorząd gminy Gostyń od pierwszej edycji festiwalu należy do licznego grona mecenasów „Musica Sacromontana”.