Koronawirus dotyka rodzin, może rodzić przemoc

W minionym tygodniu coraz więcej osób kontaktowało się z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej zgłaszając narastające problemy rodzinne: kłótnie, przedłużające się pyskówki, groźby czy długotrwałe milczenie ignorujące innych członków rodziny, a nawet przepychanki. Także do Ośrodka Mediacyjnego zaczęli się zgłaszać wnioskujący o mediacje rodzinne, gdyż atmosfera w niektórych rodzinach, jak określają zgłaszający: - „stała się nie do wytrzymania”.

Sytuacja, w której mamy pozostać w domach, dla wielu oznacza, że mamy po prostu nic nie robić, przez co narasta w nas stres. Stres ten potęguje poczucie zewnętrznego zagrożenia – zagrożenia wirusem. Czujemy, że nie mamy na tę sytuację wpływu, i to dla wielu z nas jest też dodatkowym źródłem frustracji. Dodatkowo narasta w nas poczucie, że tracimy kontrolę nad sytuacją, dotyczy to szczególnie mężczyzn, którzy przyjęli na siebie rolę głowy rodziny. Teraz spędzają dużo więcej czasu w domu i dalej starają się wszystko kontrolować. A ten zwiększony nadmiar kontroli sprawia, że pozostali domownicy zaczynają się buntować. Dochodzi do sytuacji, gdzie w jednym domu, w jednej rodzinie, na kilkunastu metrach kwadratowych żyją ze sobą ludzie o narastającym poziomie stresu.

Do tej pory radziliśmy sobie z narastającą atmosferą konfliktu w rodzinie spotykając się z przyjaciółmi, wyjeżdżając na zakupy, chodząc na treningi, do kosmetyczki, fryzjera czy podejmując dodatkowe prace poza domem. Co robimy zamiast tego? Część z nas, nawykła do działania, zaczyna destrukcyjne zachowania, prowokuje awantury, wszczyna kłótnie z byle pretekstu. To najprawdopodobniej nic innego jak uruchamianie zastępczych mechanizmów, mających rozładowywać frustracje i napięcia w rodzinie. A, że rodzi kolejne, to nic, bo pozwala odwrócić naszą uwagę od tego, na co nie mamy wpływu, czyli od zagrożenia koronawirusem, od spadku dochodów czy groźby utraty pracy.

W takiej sytuacji warto rozmawiać z bliskimi, czego nam brakuje, czym możemy to zastąpić, np. mecze piłki nożnej z kolegami można zastąpić indywidualnym bieganiem po lesie, czy po polach, wizytę u koleżanki dłuższą rozmową telefoniczną. Warto również zauważyć, że każdy z nas ma inny sposób na radzenie sobie z nadmiernym stresem i trzeba to uszanować u każdego z domowników, zamiast walczyć z ich zachowaniami. Warto też pytać o to, co jest potrzebne naszym bliskim, by nie czuli się tak zagrożeni, czy zagubieni w ten nowej rzeczywistości i wspólnie szukać tego, co nam razem jako rodzinom lub każdemu z nas indywidualnie pomaga się odprężać, relaksować czy choć na chwilę odwracać uwagę od zagrożeń. Warto dziękować i okazywać wdzięczności, chociaż może wydawać się niektórym dziwnym sposobem na zachowanie spokoju w rodzinie, jest jednak kluczowe. Wdzięczność lub jej brak wpływa na rezultat naszych relacji w konfliktach i kryzysach rodzinnych. Należy także unikać obwiniania. Gdy zaczyna się wskazywanie palcami innych i wygadywanie, atmosfera w domu staje się gorąca. Nie należy się obrażać - to trudna sztuka, ale można się jej uczyć dla dobra swojej rodziny. Warto kontrolować swój głos, bo podniesione głosy, sarkazm i krytycyzm tylko prowokują i  podsycają   konflikt.  Warto również pomyśleć, zanim coś się powie czy zrobi. Trzeba zastanowić się jaki będzie tego efekt. Każdy z nas musi też znaleźć też choć trochę czasu tylko dla siebie. Musimy nauczyć się także akceptować zmiany, bo tylko wtedy będziemy w stanie pomóc innym członkom rodziny zrobić to samo, a to może pozwolić rodzinie spokojniej przejść przez kryzysy. I warto też szukać pomocy. Czasami nasze problemy rodzinne tak narastają, że przestajemy sobie z nimi radzić – porozmawiajmy wtedy z kimś zaufanym.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu obecnie udziela wsparcia specjalistycznego, w tym pomocy psychologicznej, pedagogicznej i innej, która jest świadczona jest w sytuacjach interwencyjnych i kryzysowych pod numerem telefonu  65 572 75 28 w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki od 7.00 do 15.00, a w środy od 7.00 do 18.00.

Także Ośrodek Mediacyjny w Gostyniu, prowadzony przez Stowarzyszenie „DZIECKO”, działający zgodnie ze standardami Krajowego Stowarzyszenia Mediatorów, uruchamia telefoniczne dyżury wolontariuszy - specjalistów interwencji kryzysowej. Dyżurują oni pod numerem telefonu: 725 167 236 w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki od 19.00 do 20.00.