ZNAJDŹ WYDARZENIA

Wystawa „Rodzina i dziecko w średniowieczu”

Miejscowość: Gostyń
Miejsce: Muzeum
Data rozpoczęcia: 2021-09-03
Data zakończenia: 2021-09-28

Muzeum w Gostyniu zaprasza do obejrzenia wystawy „Rodzina i dziecko w średniowieczu” przygotowanej przez Rezerwat Archeologiczny Genius loci. Będzie ona dostępna w sali wystaw czasowych Muzeum od 3 do 28 września 2021 roku. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną zabytki archeologiczne pochodzące z kolekcji: Instytutu Archeologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.

Ekspozycja przedstawia rodzinę jako podstawową komórkę każdego społeczeństwa. Ukazuje jak w średniowieczu organizacja życia rodzinnego ulegała przeobrażeniom w zależności od okresu, kraju czy warstwy społecznej. Rodziny rozrastały się lub zmniejszały, przyjmując formy od wielkiego rodu opartego na więzach krwi, poprzez rody heraldyczne i wielopokoleniowe rodziny wiejskie aż po małą rodzinę mieszczańską złożoną z matki, ojca i dziecka – model najpowszechniejszy do dziś.

Miejscowość: Gostyń
Miejsce: GOK "Hutnik"
Data rozpoczęcia: 2021-09-23
Data zakończenia: 2021-10-15

GOK „Hutnik” ogłosił konkurs dla dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 15 lat. Uczestnik konkursu musi narysować, dowolną techniką, zwierzę w jego naturalnym środowisku na kartce w formacie A3.

Celem konkursu jest rozwijanie empatii i wrażliwości dzieci i młodzieży na świat zwierząt oraz promowanie i rozpowszechnianie wśród nich miłości do zwierząt i odpowiedzialności za zwierzęta domowe i dziko żyjące. 

Ostateczny termin nadsyłania prac na adres organizatora to piątek 15.10.2021

Szczegóły można znaleźć w regulaminie na stronie organizatora.

Jesienne spotkanie Klubu Książki

Miejscowość: Gostyń
Miejsce: Biblioteka
Data rozpoczęcia: 2021-09-29 17.00
Data zakończenia: 2021-09-29

Biblioteka zaprasza na jesienne spotkanie Klubu Książki, które odbędzie się 29 września 2021 r. o godzinie 17.00 w Czytelni dla Dorosłych na piętrze Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu.

Tym razem będzie poruszonych wiele tematów gdyż każdy uczestnik opowie o swoich ostatnich odkryciach czytelniczych. Co Was zaskoczyło, wzruszyło lub wywołało inne silne emocje.

Teatr Polska - Szaman. Spektakl reporterski

Miejscowość: Gostyń
Miejsce: GOK "Hutnik"
Data rozpoczęcia: 2021-09-30 18.00
Data zakończenia: 2021-09-30

Spektakl to oryginalne połączenie obrazujących buriackie obrzędy zdjęć filmowych, stand-upu i dramatu. Dopełnieniem całości jest gra na autentycznych syberyjskich instrumentach i śpiew. Inscenizacja ukazuje świat, w którym rytuały szamańskie przeplatają się z rytuałami dnia powszedniego.

Czełutaj – wioska położona niedaleko rosyjsko-mongolskiej granicy. Tutaj miał mieszkać Bair Rinczinow, uważany za jednego z najmocniejszych buriackich szamanów. Arunowi udało się zamieszkać w domu Baira i przez kilka miesięcy czynnie uczestniczyć w codziennym życiu rodziny Rinczinowów. Monika zaś, miała zostać w Czełutaju raptem kilka dni – bywa tam do dzisiaj i do dzisiaj jest jedyną białą kobietą, której udało się na poważnie wniknąć w subkulturę tamtejszych szamanów.

Opowieść o historii Moniki i Aruna oraz codziennym życiu szamana Baira stanowi ponadto sposobność do podjęcia tak ważkich tematów jak powrót do własnych korzeni, poszanowanie przodków i ich wpływ na nasze doczesne życie. Z jednej strony porusza i skłania do refleksji, z drugiej zaś, okraszona ironicznym dowcipem Aruna, prowokuje do uśmiechu. Jednakże co najważniejsze, ich wspólnie opowiedziana historia, bez reszty wciąga i od pierwszych chwil przenosi widza w bezkres zabajkalskich stepów.

Spektakl odbędzie się na sali widowiskowej GOK "Hutnik" w czwartek 30 września o godz. 18.00.

Bilety w cenie 15 zł, do nabycia w kasach GOK „Hutnik”, Kina „Pod Kopułą” i na stronie

https://www.bilety24.pl/teatr/675-teatr-polska-szaman-spektakl-reporterski-68206?id=354088

Pokaz spektaklu odbywa się w ramach programu TEATR POLSKA realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Wystawa fotograficzna „Trzy po Trzy i Ćwierć”

Miejscowość: Gostyń
Miejsce: Muzeum
Data rozpoczęcia: 2021-10-01
Data zakończenia: 2021-10-20

Muzeum w Gostyniu i Agencja Zegart w Bydgoszczy zapraszają na otwarcie wystawy fotograficznej Jerzego Zegarlińskiego „Trzy po Trzy i Ćwierć” z udziałem Autora zdjęć, w piątek 1 października 2021 roku, o godz. 17.00 w sali wystaw czasowych.

Zaprezentowane fotografie cechuje przede wszystkim poczucie humoru ich autora, uzewnętrznione w sfotografowanych sytuacjach, w tytułach zdjęć lub w ich kontekstach. Czasem nie da się fotograficznie przedstawić jednym ujęciem jakiejś sytuacji, zdarzenia, pomysłu lub kreacji. Trzeba to opowiedzieć ciągiem kilku fotografii, zwanym zestawem. A najlepiej do tego nadaje się liczba 3. Kiedy i ją potroimy mamy Trzy po Trzy. Wystawa była już prezentowana m.in. w Galerii Autorskiej w Bydgoszczy, w Galerii Fotografii w Świdnicy i w Centrum Kultury we Włocławku. W Gostyniu będzie dostępna od 1 do 20 października 2021 roku.