Niemcy chcą kooperować z polskimi firmami

Polscy rzemieślnicy to fachowcy najwyższej klasy – tak mówili niemieccy przesiębiorcy na targach budowlanych HAUS w Dreźnie, podczas rozmów z uczestnikami gostyńskiej misji gospodarczej. Podstawą do takich opinii są ich dotychczasowe doświadczenia ze współpracy z polskimi firmami. Misję zorganizowało Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego wespół z organizacjami należącymi do pomagającej sektorowi MŚP sieci Enterprise Europe Network: Kaliskim Inkubatorem Przedsiębiorczości i Izbą Gospodarczą w Dreźnie.
Jednym z wielu ważnych działań SWPPG stało się organizowanie wizyt studyjnych i misji gospodarczych. Tym razem na mapie wyjazdu znalazło się Drezno. Celem zorganizowanego w piątek 3 marca 2023 roku wyjazdu była wizyta na terenach targowych w Dreźnie, gdzie w okresie od 2 do 5 marca, po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią, odbyły się targi budowlane HAUS. To już ich 31 edycja, w której tym razem uczestniczyło około 400 wystawców z sześciu krajów.
Do udziału w wyjeździe zaproszeni zostali przedstawiciele lokalnych firm. Mieli okazję „podejrzeć” konkurencję pod kątem proponowanych przez nią produktów i usług oraz możliwość zaprezentowania i wypromowania własnej firmy. Wizyta dawała też okazję do nawiązania współpracy z potencjalnymi kontrahentami. Pierwsze oznaki i pozytywy zauważalne były już kilka godzin po powrocie. "Powiem krótko i na temat: Dla mnie superwyjazd! Oby więcej takich. Pierwszy kontakt już nawiązałem” – powiedział pan Wojtek, właściciel firmy Woj-Met z Rębowa, która zajmuje się metaloplastyką i konstrukcjami stalowymi.
Radość i zadowolenie było widać też na twarzach gospodarzy – partnerów z Izby Rzemieślniczej w Dreźnie – w związku z tym, że ich praca związana z przygotowaniem pobytu została ciepło przyjęta i doceniona przez uczestników misji. „Jestem bardzo zadowolony. Uczestniczyłem w takim wyjeździe pierwszy raz, ale na pewno nie ostatni. Zaskakujące dla mnie było tak miłe przyjęcie gostyńskiej delegacji przez drezdeńską Izbę Rzemieślniczą. Widać, że tak dobre relacje są efektem długoletniej współpracy” – zaznaczył po powrocie pan Marek z firmy Stolarstwo Andrzejewski.
Wyjazd na drezdeńskie targi HAUS umożliwił nie tylko nawiązanie kontaktów, ale też zapoznanie się z nowymi technologiami i trendami w branży. Organizacja misji była sporym wyzwaniem, ale skromna załoga SWPPG może mieć powody do satysfakcji. Zdaniem jednej z uczestniczek misji, SWPPG sprawnie sobie poradziło. „Wyjazd był dopięty organizacyjnie pod każdym względem. Jestem pod wrażeniem. Jednak największym zaskoczeniem dla mnie było zaangażowanie niemieckich partnerów w nawiązanie kontaktów. Takie wyjazdy jak ten pokazują, że nie należy się bać, wystarczy zaufać organizatorom i ich doświadczeniu” – ocenia pani Maja z firmy PHU Ariadna.
Przywołana na wstępie relacji dobra opinia o polskich przedsiębiorcach, wypowiedziana była kilkakrotnie podczas rozmów przeprowadzanych na targowych stoiskach. Tak mówili niemieccy wystawcy – przedstawiciele firm otwartych na kooperację, korzystających już z usług polskich fachowców i mających pozytywne doświadczenia, a w konsekwencji zainteresowanych nawiązaniem współpracy.
Organizatorzy misji bardzo dziękują przedsiębiorcom za udział, zaś ośrodkom EEN: Kaliskiemu Inkubatorowi Przedsiębiorczości oraz Izbie Rzemieślniczej w Dreźnie – za pomoc merytoryczną i logistyczną oraz za wsparcie finansowe przedsięwzięcia. SWPPG zaznacza, że rozpoczęło już przygotowania do kolejnej misji. Tym razem celem ma być Budziszyn.