Regionalny System Ostrzegania

Regionalny System Ostrzegania to aplikacja, która powiadamia obywateli o lokalnych zagrożeniach. Bezpłatną aplikację może pobrać każdy, kto posiada smartfon z jednym z trzech systemów operacyjnych: Android, Apple iOS, WindowsPhone. Dzięki powiadomieniom możemy dowiedzieć się m.in. o ostrzeżeniach meteorologicznych, drogowych czy hydrologiczny dla wskazanego przez użytkownika województwa. Działanie aplikacji jest całkowicie bezpłatne.

Aplikacja RSO dostępna jest w sklepach internetowych: Google Play, Apple App Store oraz Windows Phone Store. Aplikację można wyszukać w sklepach internetowych wpisując słowa „RSO” lub „Regionalny System Ostrzegania”. Po zainstalowaniu na swoim telefonie należy wybrać odpowiednie województwo. Aplikacja zawiera również poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych.

Jak działa Regionalny System Ostrzegania? Wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego tworzy komunikat, który pojawia się na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego, a następnie w naziemnej telewizji cyfrowej (telewizja regionalna) i aplikacjach telefonicznych, a także przekazywany jest za pomocą smsów.