Startuje świętogórski festiwal

Już po raz siedemnasty w barokowej bazylice filipinów na Świętej Górze koło Gostynia odbędzie się Festiwal Muzyki Oratoryjnej „Musica Sacromontana”. Tradycyjnie zaplanowano cztery koncerty w dwa następujące po sobie weekendy na przełomie września i października. Pierwszy koncert już w sobotę 24 września 2022 roku, a drugi nazajutrz.
Festiwal otworzy spektakl, któremu nadano tytuł „Obraz i dźwięk”. W bazylice zabrzmią dźwięki oratorium „Stworzenie świata” Josepha Haydna. Początek o godzinie 19.00. Wystąpią orkiestra i chór Filharmonii Opolskiej pod dyrekcją Przemysława Neumanna oraz troje śpiewaków. Ale oprócz muzyków organizatorzy zaprosili do udziału w przedsięwzięciu grono wybitnych artystów. „Pragniemy zaproponować przeniesienie emocji wywołanych dziełem wielkiego kompozytora na płótna. Liczymy na to, że muzyczna wizja stworzenia świata będzie dla twórców i odbiorców sztuk plastycznych niezykłą inspiracją” – czytamy w oficjalnym programie imprezy. Efekt zorganizowanego pleneru „Arte Sacromontana”, którego komisarzem jest Aleksandra Adamczak, można będzie obejrzeć na Świętej Górze w drugi festiwalowy weekend. Wystawa prac dostępna będzie na klasztornym korytarzu. 
„Radosna świętość” – to tytuł drugiego koncertu, który zaplanowano na niedzielę 25 września na godzinę 18.30. Można będzie wysłuchać muzyki, której nutowe zapisy odnalezione zostały w filipińskich archiwach: w oratorium w Rzymie (renesansowe „Hymny duchowe”), a także w bibliotece świętogórskiej („Litania do św. Filipa Neri” Josepha Novotnego). Wystąpi "Kapela Świętogórska", kameralny zespół muzyków pod kierunkiem Valeria Losito, oraz ośmioro wokalistów.
Ze szczegółowym programem całego festiwalu można zapoznać się na stronie internetowej SMMŚ www.jozefzeidler.eu. Na melomanów, którzy nie mogą wybrać się do bazyliki, czeka niespodzianka. Niedzielny koncert będzie transmitowany na żywo w internecie – na podanej powyżej stronie www oraz na facebookowym profilu stowarzyszenia.
Organizatorami festiwalu są: Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri w Gostyniu i Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera. Do licznego grona mecenasów „Musica Sacromontana” od pierwszej edycji tej imprezy należy także gmina Gostyń.