Wystawa „Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa” (do 31.03.)

W sali wystaw czasowych gostyńskiego Muzeum prezentowana jest ekspozycja „Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa” opracowana przez Biuro Programu „Niepodległa” i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Wystawa składa się z 20 plansz, na których przypomina się najważniejsze fakty i postaci związane z historią wojny polsko-bolszewickiej, jej przyczynami, przebiegiem i skutkami.

Bitwa Warszawska, zwyczajowo nazywana „Cudem nad Wisłą” –to operacja wojskowa stoczona w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku pomiędzy oddziałami sowieckiej Armii Czerwonej, a armiami Wojska Polskiego, zgrupowanymi nad Wisłą. Była to decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Kluczową rolę odegrał manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną, opracowany przy udziale szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generała Tadeusza Rozwadowskiego, a przeprowadzony przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, wyprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia 1920 roku, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy. Zdaniem brytyjskiego polityka i dyplomaty Edgara D’Abernon bitwa warszawska była jedną z osiemnastu decydujących bitew w historii świata.