Drugi weekend świętogórskiego festiwalu

Trwa 17. edycja Festiwalu Muzyki Oratoryjnej „Musica Sacromontana”. Na najbliższy weekend zaplanowano dwa koncerty.
Drugi festiwalowy weekend rozpocznie się w sobotę 1 października 2022 roku prezentacją muzyki fortepianowej autorstwa urodzonego w Gostyniu XIX-wiecznego kompozytora Alfonsa Szczerbińskiego. Będzie to jednocześnie premiera płyty nagranej w dworku Edmunda Bojanowskiego w Grabonogu przez Julię Kociuban w 2011 roku. Koncert, któremu nadano tytuł „Polonezy wolności”, dedykowany jest Towarzystwu Chrystusowemu dla Polonii Zagranicznej z okazji 90. rocznicy powstania tego zgromadzenia zakonnego, które umacnia więzi z naszymi rodakami rozsianymi po całym świecie. Początek sobotniego koncertu o godzinie 19.00.

Festiwal zakończy się w niedzielę 2 października. Patronem tego wieczoru będzie nie kto inny niż patron współorganizatora imprezy, Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej – Józef Zeidler, nazywany polskim Mozartem. „Człowiek z nut” – tak zatytułowano koncert, na którego program składać się będą dwa utwory kompozytora ze Świętej Góry: „Roraty” oraz „Litania in G”. „Z roku na rok coraz bardziej poznajemy tajemniczego kompozytora, którego muzyka odnaleziona w klasztornych archiwach stała się głównym powodem powstania naszego Festiwalu. Można więc powiedzieć, że ten wieczór to powrót do źródeł, a powrót ten zawsze zachwyca najbardziej” – napisali organizatorzy w festiwalowej broszurze.
Muzyczne spotkanie z Zeidlerem zaplanowano na godzinę 18.30.

Oba koncerty będą transmitowane w internecie - na stronie www.sacromontana.pl, a także na facebookowym profilu Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej. Szczegółowy program festiwalu dostępny jest tutaj
Oprócz SMMŚ, festiwal organizują gospodarze, czyli Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri w Gostyniu. Przypomnijmy, że – począwszy od pierwszej edycji tej imprezy – do licznego grona mecenasów „Musica Sacromontana” należy także gmina Gostyń.

Plakat festiwalu
Plakat festiwalu