Ściągnij aplikację i otrzymuj ostrzeżenia o zagrożeniach

Regionalny System Ostrzegania to przygotowana przez Ministerstwo aplikacja, która powiadamia obywateli o lokalnych zagrożeniach. Bezpłatną aplikację może pobrać każdy, kto posiada smartfon z jednym z trzech systemów operacyjnych: Android, iOS, WindowsPhone. Dzięki powiadomieniom dowiemy się m.in. o ostrzeżeniach meteorologicznych, drogowych czy hydrologiczny dla wskazanego przez użytkownika województwa. Działanie aplikacji jest całkowicie bezpłatne.

Aplikacja RSO dostępna jest w sklepach internetowych: Google Play, Apple App Store oraz Windows Phone Store. Aplikację można wyszukać w sklepach internetowych wpisując słowa „RSO” lub „Regionalny System Ostrzegania”. Po zainstalowaniu na swoim telefonie należy wybrać odpowiednie województwo. Aplikacja zawiera również poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych.

Jak działa Regionalny System Ostrzegania? Wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego tworzy komunikat, który pojawia się na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego, a następnie w naziemnej telewizji cyfrowej (telewizja regionalna) i aplikacjach telefonicznych, a także przekazywany jest za pomocą smsów. Powiadomienia sms mogą otrzymywać użytkownicy telefonów komórkowych zalogowani w sieci telekomunikacyjnej operatorów: Orange, P4, Polkomtel lub T-Mobile.