W Gostyniu trwa renowacja sieci kanalizacji sanitarnej

Na zlecenie Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Gostyniu od kilku dni trwa renowacja sieci kanalizacji sanitarnej. Prace wykonywane są metodą bezwykopową, przy użyciu rękawa nasączonego żywicą epoksydową, i prowadzone są na ulicach: Wrocławskiej, Energetyka i Nowe Wrota.

Renowacja to dość skomplikowany proces, do którego wykorzystywane są specjalistyczne urządzenia, ale zaletą takiego rozwiązania jest brak wykopów i zniszczeń nawierzchni jezdni. Pierwszy etap renowacji to czyszczenie kanału przy pomocy wozu ciśnieniowego. Po wykonaniu czyszczenia następuje skanowanie kanalizacji, a po nim ewentualne frezowanie wystających przeszkód w rurociągu. Frezowanie wykonuje samojezdny robot pneumatyczny, wyposażony w głowice diamentowe. Kolejnym etapem prac jest wprowadzenie do przewodu rękawa z nasączoną już żywicą. Impregnowany materiał rękawa montuje się wewnątrz istniejącej rury przez studnie kanalizacyjne. Rękaw napełnia się wodą i podgrzewa do temperatury około 80 stopni Celsjusza w celu termicznego utwardzenia żywicy. Prace kończy inspekcja tv wykonanych prac.

W efekcie renowacji otrzymujemy w pełni wytrzymałą, szczelną i odporną na ścieranie rurę wewnątrz remontowanego przewodu. Rękaw jest ściśle zakotwiczony do starej ścianki kanału i przenosi wszelkie obciążenia gruntu, obciążenia hydrostatyczne oraz obciążenia eksploatacyjne.

fot. ZWiK Gostyń